کدخبر : 19221 | تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۷|۱۲:۱۴

جوان مومن و انقلابی، شهید جبهه مقاومت اسلامی و حزب الله لبنان شهید جهاد عماد مغنیه

تاریخ شهادت: 08/11/1393 – 28/01/ ژانویه 2015

ولادت 12/02/1370- 02/05 می 1991

محل شهادت: مزرعه الامل منطقه قنیطره سوریه

مزار: روضه الشهیدین ضاحیه جنوبی لبنان در جوار پدرش عماد مغنیه(حاج رضوان)

زندگی نامه:

شهید جهاد مغنیه"جواد" در سال 1991 در "طیربا"لبنان در خانواده ای مبارز متولد شد. پدرش عماد مغنیه، نام برادر شهیدش در مبارزه صهیونیستها را برای وی انتخاب کرد. وی همواره در کنار پدرش که از فرماندهان ارشد حزب الله بود حضور داشت و پس از شهادت پدرش، رابطه تنگاتنگی با سید حسن نصرالله و سردار سلیمانی داشت. بطوری که برخی از سید حسن نصرالله و سردار قاسم سلیمانی به عنوان پدران معنوی وی یاد می کنند. شهید جهاد مغنیه فرزند حاج رضوان بود که 23 سال قوی ترین سرویس های جاسوسی اسرائیل را به سخره گرفته و آنها تنوانسته بودند او را پیدا کنند. به همین دلیل در پی این سالها صهیونیست ها دو برادر حاج رضوان یعنی عموهای جهاد مغنیه به نام های فواد و جهاد را به شهادت رساندند. شهید جهاد مغنیه، چهارمین شهید از خانواده مغنیه می باشد. وی یک خواهر و یک برادر با نامهای فاطمه، مصطفی دارد. شهید جهاد مغنیه تحصیلات عالیه را در رشته مدیریت در دانشگاه آمریکایی بیروت، یکی از بهترین دانشگاههای خاورمیانه شروع کرد. تنها یک درس باقی مانده بود تا مدرکش را بگیرد که به مقام والای شهادت نائل شد.

فعالیت های جهاد مغنیه در حزب الله

در طول سالهای جنگ داخلی سوریه، حزب الله توانست به کمک ایران و سوریه زیر ساخت های جولان را به دست گیرد و پایگاه مهمی در آنجا دایر کند. مسئول اول این پایگاه شهید جهاد مغنیه، پسر عماد مغنیه بود. حزب الله خطوط دفاعی گوناگونی را در این منطقه به وجود آورده و نزدیک به هزار نفر را در آن خطوط مستقر کرده است تا به این ترتیب از عبور بنیادگراهای سنی از سوریه به خاک لبنان جلوگیری کند.

اهمیت منطقه جولان و حضور موثر جهاد مغنیه

وب سایت شبکه سی ان ان در مصاحبه ای که با "موید غزلان" یکی از اعضای هیات رهبری شورای ملی مخالفان سوری انجام داده بود، گفته بود که این سازمان امنیت نظامی ارتش آزاد به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد حزب الله، جهاد مغنیه را مسئول پرونده جولان کرده است.

این چهره مخالف سوری همچنین گفت که: نیروهای مسلح ارتش آزاد دریافته اند که حزب الله تا چه اندازه در منطقه جولان نفوذ دارد، تا آنجا که توانسته است بر منطقه استراتژیک "تل الحاره" مسلط شود. اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که مراکز وابسته به حزب الله امکانات ویژه ای در اختیار دارند که می تواند آنها را به واحدهای مستقر در مرزهای جولان مرتبط کند.

اهمیت این منطقه زمانی افزایش یافت که مخالفان توانستند پیشروی هایی در این منطقه داشته باشند و کنترل گذرگاه قنیطره و منطقه تل الحاره را به دست گیرند. اتفاقی که تاثیری بسیار در نقشه استراتژیک منطقه گذاشت. بعد از آن حزب الله متوجه این منطقه شد و با حمله گسترده توانست کنترل این مناطق را به دست گیرد و نیروهای مخالف سوری را به عقب براند.

علت ترور جهاد مغنیه از دید تحلیل گران صهیونیسم

تحلیلگران صهیونیستی اعلام کردند که تصمیم ترور جهاد مغنیه از سوی شخص بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی صادر شده بود به ادعای این تحلیلگران، این فرمان پس از آن صادر شد که سازمان ضد اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی امان مدعی شده بود که جهاد مغنیه بر فرماندهی نیروهای حزب الله که در بخش غیر اشغالی بلندی های جولان سوریه مستقر هستند نظارت دارد.

طبق اعلام این تحلیل گران، در نتیجه "موشه یعلون" وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی پیشنهاد این حمله و ترور جهاد مغنیه را به نتانیاهو می دهد و میگوید: جهاد مغنیه مسئول انفجارهای اخیر در نزدیکی مرزهای رژیم صهیونیستی بوده است.

همچنین طبق اعلام تحلیلگران صهیونیست، نتانیاهو ترور جهاد مغنیه را یک نوع موفقیت برای تحکیم جایگاه خود همزمان با انتخابات وقت این رژیم قلمداد کرد.

اولین حضور آشکار

اولین بار وقتی مردم با چهره به جهاد مغنیه آشنا شدند. که او را در مراسم ختم والده سردار سلیمانی شرکت کرده بود. فرزند خوش سیمای حاج رضوان درست پشت سر سردار ایستاده بود و به میهمان خوش آمد می گفت. گاهی شانه های سردار را می بوسید و سردار گاه برمی گشت و با او نجوا می کرد. رابطه صمیمانه حاج قاسم و این جوان او را در کانون توجهات قرار داد. سردار گاه او را به بعضی از میهمانان معرفی می کرد و آنها را با لبخند او را در اغوش می کشیدند.

سخنرانی شهید: شهید جهاد مغنیه بارها در مناسبت های مختلف به بالای منبر می رفت و سخنرانی می کرد که بارزترین آن ها سالگرد ترور پدرش در دمشق بود که در سال 2008 انجام شد. متن این سخنرانی به شرح زیر است:

ما در مواجهه با مرگ، رسیدن به شهادت و بزرگی را انتخاب کرده ایم ما فرزندان کسانی هستیم که مرگ راه آن ها را نمی شناسد چرا که آن ها به وسیله مرگ در مسیر خدا صعود کرده اند و به زندگی و نشاط و بشارت دست یافتند زندگی که جز کسی که ابرها از دیدگانش کنار رفتند آن را احساس نمی کند از این رو آنچه را که کسی ندیده می بیند و آنچه که به قلب کسی خطور نکرده به قلب وی خطور می کند.  ما فرزندان کسانی هستیم که در راه دفاع از مرزهای وطن جز زیبایی چیزی ندیدند وطنی که ما شرم داریم آنرا رها کنیم هر چقدر هم تهدید باشد ما سربلند می ایستیم و افتخار می کنیم که میوه های سال ها جهاد با چشمانی باز هستیم با اختیار و اخلاص چشمانی، که با عشق و اراده با شهادت بسته شدند.

ما فرزندان مدرسه ای هستیم که در آنجا یاد گرفتیم آزاد زندگی کنیم ما امنیت را از دشمن التماس و گدایی نمی کنیم ما حق خود را با خون هایمان که برای سربلندی نذر شده و بر آزادگی ایستاده است باز پس می گیریم.

ما یاد گرفتیم که اگر سلاحت را در جنگ خونین بیرون نیاوری، برده ای خواهی شد در بازار برده فروشان که رحم و مروتی دیگر آنجا نیست.

ما امروز اینجا آمده ایم تا به دشمن صهیونیستی بگوییم که ثبات زمین را پا فشاری های شماست و ثبات آسمان از ثبات شما می باشد و ما و شما قسم خورده ایم که سلاح هایمان را رها نسازیم و مرزها را ترک نکنیم.

ما امروز اینجا آمدیم تا بگوییم ما در مسیر شما گام برمی داریم مسیر عشق و جهاد مسیر تصمیم برای پیروزی، ای شیخ راغب ای سید عباس و ای حاج عماد شماها چراغهایی بودید که راه را روشن ساختید و چراغها در پی شما و در راه شما روشن شدند ما برای تمامی جهانیان خواهیم گفت که چگونه بدست می آید و چگونه با خون پیروزی محقق می گردد.

اما در سخن التفاتی به آقا و مولایمان صاحب العصر و الزمان روح من و همگان فدای خاک ایشان باد- می کنیم؛ ای آقا و مولای ما برای ما نزد خدای متعال شهادت طلب کن که ما تا آخرین نفس در راه خدا ایستاده ایم و بزرگترین آرزوی ما در این راه پر از قربانی و فیض و سرور این است که خود و ارواحمان را فدای این خط مقدس سازیم؛ در زیر پرچم حزب الله و با چتر پیروزی خدا متعال.

بسم الله الرحمن الرحیم اذن الذین یقاتلون بانهم ظلموا و ان الله علی نصرهم لقدیر به آنان که جنگ بر آنها تحمیل می شود رخصت جهاد و نبرد داده شد، زیرا به آنها ستم شده، و البته خداوند بر یاری آنها کاملا تواناست(سوره حج آیه 29)

آخرین کلام ما حمد و سپاس پروردگار جهانیان است و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر


captcha
ارسال